POBIERZ DEMO

Jaki program do projektowania wnętrz wybrać?

Czy kiedykolwiek pojawiło się w Twojej głowie pytanie, na jakie cechy zwrócić uwagę podczas wyboru idealnego programu do projektowania wnętrz? Jak rozpoznać, które rozwiązanie rzeczywiście jest warte swojej ceny? Jeżeli jesteś projektantem wnętrz lub architektem, to z dużym prawdopodobieństwem twoja odpowiedź jest twierdząca. Nic dziwnego, zakup profesjonalnego oprogramowania wiąże się nie tylko z kosztem, ale najczęściej także ze związaniem się z narzędziem przynajmniej na kilka kolejnych lat.

Wdrażanie nowych rozwiązań jest kosztowne. Nie tylko ze względu na cenę (spójrzmy prawdzie w oczy, za dobre programy trzeba zapłacić), ale także ze względu na całokształt procesu nauki. Przyswajanie nowych programów trwa, trwa nauka szybkiej i efektywnej obsługi, a ten czas to przecież nic innego jak kolejny koszt. Dlatego wybór nowego programu do projektowania wnętrz musi być przemyślany i podparty rozsądnymi argumentami.

W obliczu powyższego spróbujmy wspólnie odpowiedzieć sobie na pytanie, jak skutecznie wybrać dobry program. Przeanalizujmy na przykładzie oprogramowania ARCHLine.XP, które cieszy się zaufaniem coraz większej grupy projektantów, jakie cechy wyróżniają dobry program. Co koniecznie sprawdzić przed zakupem?

 

Kompletna dokumentacja projektowa

Projektanci stawiają na szybkość i efektywność, bo tego wymaga rynek. Jeden program powinien umożliwiać tworzenie fotorealistycznych wizualizacji, a także generowanie kompletnej dokumentacji projektowej. Tylko połączenie tych dwóch narzędzi w jednym programie może zagwarantować sprawną realizację kolejnych zleceń.

Program ARCHLine.XP umożliwia automatyczne przygotowanie zestawienia ilościowego i wymiarowania.  Dodatkowo można w nim błyskawicznie stworzyć rzuty i przekroje, a także mood boardy z inspiracjami do projektów. Innymi słowy, cały proces przygotowania pełnej dokumentacji technicznej w programie jest intuicyjny, zautomatyzowany, a jednocześnie bardzo precyzyjny.

 

Eksport i import plików

Jedną z podstawowych cech dobrego programu jest zgodność z plikami o różnych rozszerzeniach. Pozwala na import większej ilości modeli oraz tworzenie ciekawych projektów. Właśnie dlatego, jest to jedna z pierwszych cech, jakie należy sprawdzić przed zakupem programu.  Import zewnętrznych modeli otwiera projektanta na niemal nieograniczony zasób modeli 3D dostępnych w Internecie.

Przykładowo, program ARCHLine.XP umożliwia import i eksport plików w kilkunastu formatach 2D i 3D. Należą do nich: .dwg, .dxf, .3ds, .skp, .rfa, .dae, .asc, .jpg, .pdf, .obj, .stl, .kmz, .fbx, .e57, .ply, .hou, .drw. Ważna jest nie tylko liczba rodzajów formatów, ale także ich popularność wśród użytkowników.

 

Intuicyjny interfejs

O tym, że czas na wdrożenie nowego rozwiązania jest kosztem, powiedzieliśmy sobie już na początku tego tekstu. Czy w związku z tym można go zminimalizować? W jaki sposób maksymalnie skrócić okres nauki nowego narzędzia? Pamiętajmy, na każdym etapie (również na samym początku!) liczy się szybkość i efektywność.

Najlepszą odpowiedzią na powyższy problem, są programy wyposażone w intuicyjny interfejs. Czytelne i nowoczesne narzędzia nie tylko zapewniają krótki czas wdrożenia, ale także przekładają się na maksymalne skrócenie oczekiwania na kolejne projekty.

Użytkownicy programu ARCHLine.XP często podkreślają, że jego intuicyjność jest jedną z najważniejszych cech. Czytelne obszary robocze z rozwijalnymi zakładkami są bardzo pomocne podczas projektowania. Oczywiście jak do każdego nowego narzędzia trzeba się przyzwyczaić, ale ten czas „wdrażania” jest stosunkowo bardzo krótki.

Dodatkowym, bardzo wygodnym narzędziem programu ARCHLine.XP jest podgląd rzutni. Pozwala na kontrolę wyglądu i zgodności projektu jednocześnie na dwóch płaszczyznach: 2D i 3D. To kolejny czynnik determinujący zwiększenie wygody i przyspieszenie tempa pracy.

 

Biblioteki

Wybierając program do projektowania wnętrz, koniecznie sprawdź dostęp do bibliotek. Ważne jest, aby zawierały one modele popularnych producentów mebli oraz asortymentu wnętrzarskiego. W przypadku ARCHLine.XP to na przykład: Maxlight, Maxliving, Huppe, Kludi, czy Ravak.

Dostęp do gotowych modeli 3D to jednak jeszcze nie wszystko. Istotna jest także możliwość tworzenia własnych bibliotek, a także tworzenia katalogów produktów. W programie ARCHLine.XP dodatkowo możesz w szybki i łatwy sposób edytować wszystkie modele.

Parametryczne projektowanie mebli, zaawansowany moduł kuchenny z możliwością modelowania własnych frontów, mebli skrzyniowych oraz tworzeniem dowolnych kształtów to tylko wybrane przykłady narzędzi ułatwiających edycję modeli. Co więcej, ARCHLine.XP pozwala na zmianę materiałów oraz edycję wymiarów, a także dodawanie własnych tekstur oraz ich edycję ze względu na ich fakturę.

 

Fotorealistyczne wizualizacje

Analizę najważniejszych cech dobrego programu do projektowania wnętrz zaczęliśmy od kompletnej dokumentacji technicznej. Nie mniej istotne są fotorealistyczne wizualizacje. To one w dużej mierze wpływają na zadowolenie klientów. Estetyczne wizualizacje wysokiej jakości wpływają pozytywnie również na wizerunek projektanta (portfolio).

Nie jest tajemnicą, że obecnie projektantów wnętrz jest wielu. Rzetelne wykonanie poprawnych projektów to już zbyt mało, aby w pełni zadowolić zleceniodawcę. Co więc zrobić, aby się wyróżnić? Najlepiej pozytywnie zaskoczyć klienta. Efektem WOW może być np. wirtualny spacer wewnątrz projektu. Taką możliwość daje zaawansowana technologia dodatkowego silnika renderującego ARCHLine.XP Live.

Możliwość wejścia w głąb wnętrza, które jeszcze nie stało się rzeczywistością to ekscytujące przeżycie dla zleceniodawców. Odczucie klimatu i weryfikacja (chociaż w pewnym stopniu) komfortu zaproponowanych rozwiązań jest dla klientów bardzo ważne. Realności dodaje możliwość symulacji oświetlenia.

 

Rozszerzony moduł płytek

Każdy moduł programu, który przyspieszy projektowanie, jest wartością dodaną, to oczywiste. Przed podjęciem decyzji, warto jednak porównać moduły różnych rozwiązań. Użytkownicy ARCHLine.XP najczęściej wymieniają rozszerzony moduł płytek jako jeden z najbardziej pożytecznych i przyspieszających pracę elementów.

Rozszerzony moduł płytek zawiera wbudowany układ: hexagon, hexagon trzyczęściowy, jodełka, trójkąt, a także rybia łuska. Bardzo pożyteczna jest też możliwość tworzenia własnych układów i paneli. ARCHLine.XP został także wyposażony w narzędzie do tworzenia zestawień ilościowych płytek.

 

Wieczysta licencja

Na koniec zostawiliśmy kwestię kosztów. Cena nie powinna być rozpatrywana jako jedyny argument, ale trzeba wziąć ją pod uwagę. W dobie wszechobecnych subskrypcji bardzo miłą odmianą są licencje wieczyste bez ograniczeń czasowych z dodatkowym wsparciem specjalistów. Brak ukrytych kosztów i możliwość zakupu programu na własność generuje nie tylko oszczędność, ale także poczucie spokoju.

ARCHLine.XP to jedno z nielicznych profesjonalnych rozwiązań, które możesz zakupić w licencji bezterminowej. W ramach zakupu otrzymujesz nowoczesny interfejs, aktualizacje bieżącej wersji, dostęp do bibliotek producentów, wsparcie techniczne i oczywiście oprogramowanie w polskiej wersji językowej.

Chcesz przekonać się, jak projektuje się w programie ARCHLine.XP? Wystarczy, że pobierzesz bezpłatną wersję demonstracyjną, która umożliwi Ci zapoznanie się ze wszystkimi funkcjami przez 30 dni za darmo. Jeżeli chcesz jeszcze efektywniej wykorzystać ten czas, możesz skorzystać z licznych, bezpłatnych materiałów instruktażowych dostępnych na stronie internetowej.

TMSYS Sp. z o.o.

Oficjalny dystrybutor oprogramowania 
Archline w Polsce

ul. Ciepłownicza 23, 31-574 Kraków
wnetrza@archline-polska.pl
Dział handlowy 
Wnętrza
695 446 227
BIM
513 504 612
Pomoc techniczna
12 419 80 21
pomoc@tmsys.pl
POLECAMY RÓWNIEŻ
crossmenu
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram