POBIERZ DEMO

Zapraszamy do lektury artykułu  przygotowanego przez konsultanta architektonicznego Claytona Taylora, z którego dowiecie się dlaczego postanowił przejść na program ARCHLine.XP.

 

Będąc konsultantem architektonicznym w Wielkiej Brytanii, przez wiele lat korzystałem z DataCAD Professional, głownie przy projektach 2D i planach konstrukcyjnych, ponieważ jest to oprogramowanie przeznaczone na rynek architektoniczny. Chociaż DataCAD posiada narzędzia do modelowania 3D i niektóre inteligentne funkcje parametryczne, to nie obejmują one jednak wszystkich elementów budynku.

Od wersji 5 korzystam również ze SketchUp Pro, więc jestem także ekspertem od tego programu. Używam go głownie wtedy, gdy projekt w DataCAD wymaga szybkiego modelowania 3D.

Chociaż SketchUp Pro jest całkiem przyjemny w użyciu i uzależniający, to jest to bardzo podstawowe narzędzie do pracy w 3D, które nie ma właściwości parametrycznych, ani żadnych specjalnych narzędzi architektonicznych. Istnieje wiele narzędzi (dodatków), które rozwiązują ten problem, jednak staje się to żmudne przy wykonywaniu szeregu rozszerzeń dla różnych elementów budynku.

 

W ARCHLine.XP część budynku można stworzyć natywnie, bez żadnych rozszerzeń. Wybieramy spośród gotowych ścian warstwowych, zdefiniowanych płyt, otworów, frontów mebli itp.

 

Dla każdego elementu budynku istnieją predefiniowane style, a w razie potrzeby możemy dowolnie tworzyć kolejne nowe wzory. Oprogramowanie myśli zadaniami – ma wyznaczone narzędzia przeznaczone na określone etapy projektowania, aż po plany konstrukcyjne.

 

Ponieważ zmiany i modyfikacje mogą okazać się nieuniknione na każdym etapie przygotowywania projektu, to czynności te mogą stać się czasochłonne w narzędziach pracy 2D CAD oraz w podstawowych programach do modelowania 3D. Dlatego im bardziej złożony i wnikliwy staje się projekt, tym więcej czasu zajmie wprowadzenie zmian, ponieważ plany, elewacje i sekcje projektu nie zawsze są ze sobą dynamicznie powiązane.

 

W miarę jak projekt będzie stawał się coraz bardziej złożony, zmiany w projekcie będą odzwierciedlać wynik – przekroje, elewacje, przedmiary ilości – automatycznie.

 

Dlatego też ARCHLine.XP w moim odczuciu został napisany jako w pełni parametryczny program CAD. Ułatwia on zmiany i modyfikacje, nawet gdy projekt jest na zaawansowanym etapie budowy. ARCHLine.XP ma również możliwość tworzenia obiektów 3D z brył, ręcznie opracowanych za pomocą narzędzi 2D, tak aby stały się częścią dowolnego elementu budynku sterowanego parametrycznie oraz w pełni elastycznego pod tym względem.

 

Przykład możliwości narzędzi 3D, której oferuje ARCHLine.XP. Tworzymy parametryczną tralkę.

 

Chociaż przejście z jednego programu CAD do innego wymaga czasu i zaangażowania, to można przecież przez pewien czas pracować na obu. Gdy już jednak pozna się wszystkie możliwości jakie oferuje nam ARCHLine.XP w postaci wielu narzędzi 2D i 3D oraz sprytnych narzędzi parametrycznych, to w procesie uczenia się staje się jasne, że ARCHLine.XP zastąpi ostatecznie pozostałe programy do modelowania 2D CAD i 3D. Ponadto ARCHLine.XP Professional posiada również własne narzędzia do renderowania projektów.

Dla mnie, wszystkie te elementy, które opisałem oraz wiele, wiele więcej tych, o których nie wspomniałem, wraz z rozsądną ceną, przystępnymi warunkami płatności, jak również posiadaniem licencji wieczystej sprawiają, że program ten zostanie ze mną jeszcze przez bardzo długi czas.

 

Clayton Taylor
Konsultant architektoniczny w Trotman Taylor Architectural Consultants, Wielka Brytania

 

 

TMSYS Sp. z o.o.

Oficjalny dystrybutor oprogramowania 
Archline w Polsce

ul. Ciepłownicza 23, 31-574 Kraków
wnetrza@archline-polska.pl
Dział handlowy 
Wnętrza
695 446 227
BIM
513 504 612
Pomoc techniczna
12 419 80 21
pomoc@tmsys.pl
POLECAMY RÓWNIEŻ
crossmenu
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram