POBIERZ DEMO

ARCHLine.XP to kompleksowe narzędzie do projektowania wnętrz i architektury. Z uwagi na liczne funkcjonalności przyspieszające proces projektowania jest rozwiązaniem, po które chętnie sięgają specjaliści. Mieliśmy przyjemność porozmawiać użytkowniczką programu Panią Beatą Krzyszkowską, architektką wnętrz w firmie Design Sense oraz projektantką mebli w Meble Aksent. W trakcie rozmowy zapytaliśmy m.in. o to, jak program wspomaga ją w codziennej pracy.

Zapraszamy do lektury wywiadu!

 

ARCHLine.XP Polska: Jak rozpoczęła się Pani przygoda z projektowaniem wnętrz?

Beata Krzyszkowska: Rzeczywiście „przygoda” to dobre określenie, bo nie zawsze się tym zajmowałam i zarówno studia, jak i pierwsze doświadczenie zawodowe były związane czymś zupełnie innym. Zarządzałam zasobami organizacji, pełniąc funkcje Top Management. W jakimś momencie mój mąż Andrzej, potrzebował pomocy w rozwoju swojej firmy, która wykonywała meble na wymiar. Moje doświadczenie zawodowe idealnie pasowało, ale musiałam się zapoznać z tematem mebli bliżej. Po kilku miesiącach posiadałam już odpowiednią wiedzę techniczną do projektowania mebli, ale wiedziałam, że potrzebuję programu do zwizualizowania swoich pomysłów. To naprawdę stare czasy ?. Szybko się okazało, że klienci zwykle oczekiwali więcej niż tylko wyglądu mebli w pustym pomieszczeniu, stąd konieczność dokształcenia się i poszukiwanie różnorodnej wiedzy, dzięki której projektowanie wnętrz mogło stać się rzeczywistością.

Jakie są plusy i minusy związane są z zawodem projektanta wnętrz?

Oczywistym plusem zawodu projektanta wnętrz jest poznawanie różnych ciekawych rozwiązań, nowych materiałów i elementów wnętrz m.in. w salonach z elementami wyposażenia, na szkoleniach organizowanych przez producentów z branży oraz na targach wnętrzarskich. To ciągłe obcowanie z pięknymi przedmiotami jest bardzo przyjemne. To również swoista pułapka ? - „minus” – kiedy jest się tak blisko pięknych przedmiotów, chce się je mieć. W ten sposób można naprawdę wydawać majątek na ciągłe zmiany w swoich prywatnych wnętrzach.

Ogromną wartością dodaną jest kontakt z ludźmi. Nie ma wnętrz bez ich właścicieli i żeby projekt był dobrze dopasowany, trzeba nie tylko słuchać ludzi, ale także ich obserwować i zadawać właściwe pytania. W ten sposób dowiadujemy się o nich więcej, niż można się spodziewać. Często współpraca z moimi klientami tak dobrze się rozwija, że nasze relacje przechodzą w towarzyskie, a nawet przyjacielskie.

W jaki sposób program ARCHLine.XP wspomaga Pani pracę?

Próbowałam różnych programów, na jednych pracowałam dłużej, na innych krócej, jeszcze innych „próbowałam” czasowo, ale wciąż szukałam czegoś, co spełni moje osobiste wymagania. Potrzebowałam programu, w którym nie tylko wykonam projekt 3D, ale także bez szkody dla umieszczonych już danych, będę mogła dokonać modyfikacji. Często wykonywałam projekty jeszcze zanim możliwe było przeprowadzenie inwentaryzacji w rzeczywistym wnętrzu i niestety często wymiary z rzutów otrzymanych od inwestora różniły się od rzeczywistych i konieczne było naniesienie zmian. Dzięki temu, że program jest parametryczny (technologia BIM), takie zmiany są banalnie proste i oszczędzają mój czas. W programie ARCHLine.XP wykonuję również wizualizacje oraz panoramy 3D – idealne narzędzia do prezentacji projektów. Ich jakość jest wystarczająco dobra, a zdecydowanie zaoszczędzają mój czas – wizualizacje i panoramy robią się naprawdę szybko.

W programie mogę wykonywać wiele rzeczy jednocześnie, mogę nawet pracować nad kilkoma projektami naraz. Kiedy edytuję coś na widoku 3D, od razu zmiana dokonuje się w 2D. Można też wykonywać rendery w czasie rzeczywistym, dzięki którym mogę zmieniać tekstury albo parametry oświetlenia i efekt jest widoczny na monitorze, wtedy wystarczy przemieszczać się między widokami (wybranymi scenami) i widzę, co w każdej ze scen jeszcze trzeba poprawić.

Jestem architektem, który sam wykonuje wszystkie etapy prac, począwszy od spisania umowy, dokonania inwentaryzacji, wyboru materiałów, zaprojektowania mebli, oświetlenia i całych wnętrz, aż po wykonanie wizualizacji i na koniec dokumentacji technicznej. Czasami nie muszę sama wszystkiego robić, to oczywiste, kiedy pracuje się w dobrym zespole, ale odpowiedzialność za projekt nakazuje mieć kontrolę ? od początku do końca procesu. Dlatego ten program jest dla mnie idealny.

Skąd czerpie Pani inspirację do swoich projektów?

Inspiracja jest to zagadnienie, nad którym z czasem się nie myśli, jakby dzieje się samo. Oczywiście na bieżąco śledzę Internet i podglądam, co tworzą inni architekci na całym świecie, na bieżąco przeglądam czasopisma branżowe…, czyli pewnie jak każdy…, ale staram się obserwować wszystko, co mnie otacza.

Tak, trzeba być dobrym obserwatorem, psychologiem nawet, żeby dostrzegać więcej niż widać na pierwszy rzut oka i wnikać głębiej i głębiej – uczymy się tego całe życie. W tym kontekście to właśnie ludzie są prawdziwą inspiracją – zestawiam ich wrażliwość, potrzeby i wymagania z całą swoją wiedzą o produktach, materiałach, elementach wnętrz i tak powstaje projekt. Staram się, żeby był niepowtarzalny i idealnie dopasowany do swoich właścicieli. Sądząc po opiniach moich klientów, chyba w dużej mierze mi się to udaje.

Jak epidemia COVID-19 wpłynęła na branżę projektowania wnętrz?

W początkowej fazie epidemii, kiedy obserwowany był wzrost zachorowań na całym świecie i kiedy wdrażano programy walki z wirusem, również w branży projektowej czas się na moment zatrzymał. Nasza praca jest uzależniona od ludzi, a w początkowej fazie większość zachowywała się bardzo ostrożnie, część wstrzymała się z decyzjami, a nawet inwestycjami.

Sytuacja spowodowała, że wszyscy pracowaliśmy więcej na odległość, okazało się, że nie trzeba się tak często spotykać i są inne sposoby na to, żeby dokonać uzgodnień.

Żałuję, że konieczne było odwołanie, albo przesunięcie w czasie (na bliżej nieokreślony termin) wielu wydarzeń z branży wnętrzarskiej. Najlepiej poznaje się produkty, kiedy można je zobaczyć na żywo i dotknąć – tego zabrakło. Myślę, że wielu producentów z branży wnętrzarskiej musiało zmienić swoje podejście do sprzedaży, a nawet do prezentacji swoich produktów.  My, architekci, projektanci też będziemy się uczyć, jak i gdzie tych wiadomości szukać, żeby spełniać oczekiwania naszych klientów i być dla nich zawsze dobrym doradcą.

Dziękujemy za wywiad i życzymy samych sukcesów!

 

Pobierz demo ARCHLine.XP

Pani Beata Krzyszkowska w swojej codziennej pracy z powodzeniem wykorzystuje oprogramowanie ARCHLine.XP. Jeżeli chcesz zapoznać się z pełną funkcjonalnością tego rozwiązania, zapraszamy do pobrania bezpłatnej wersji demonstracyjnej.

 

Pobierz ARCHLine.XP

TMSYS Sp. z o.o.

Oficjalny dystrybutor oprogramowania 
Archline w Polsce

ul. Ciepłownicza 23, 31-574 Kraków
wnetrza@archline-polska.pl
Dział handlowy 
Wnętrza
695 446 227
BIM
513 504 612
Pomoc techniczna
12 419 80 21
pomoc@tmsys.pl
POLECAMY RÓWNIEŻ
crossmenu
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram