ARCHLine.XP to jedyne oprogramowanie na rynku, które jest kompleksowe zarówno dla architektury, jak i projektowania wnętrz. Oprogramowanie pozwala architektom i projektantom realizować projekty w swoich branżach oraz brać udział w przedsięwzięciach na szerszą skalę. W poniższym przykładzie zobaczymy, jak ARCHLine.XP pomaga w złożonych zadaniach: tworzeniu planów oświetlenia, zarządzaniu źródłami światła i budowaniu dokładnej ilości opraw oświetleniowych.
Dlaczego warto używać ARCHLine.XP do tworzenia planów oświetlenia?
- ARCHLine.XP obsługuje do 22 różnych typów plików do importu (DWG, DFX, RFA, RVT, OBJ, 3DS). To zapewnia płynną współpracę z każdym współpracownikiem czy projektantem, bez względu na używane przez niego oprogramowanie.
- Możesz pobrać gotowe lampy i inne modele z BIMobject.com lub Trimble 3D Warehouse, bezpośrednio do naszego projektu i łatwo przekształcić je w oprawy oświetleniowe.
- Projekty wykonane w ARCHLine.XP można wczytać do programów obliczeniowych, takich jak Dialux, Relux i AGI 32.
- Można tworzyć plany oświetlenia, schematy elektryczne. Można również gromadzić nasze źródła światła w przedmiarach.
- Dzięki integracji danych fotometrycznych i innych informacji o producencie z naszymi obiektami model będzie zawierał wszystkie niezbędne i istotne informacje.
- Do wizualizacji architektonicznych można użyć ARCHLine.XP LIVE: Ten intuicyjny, ale potężny silnik renderujący dostarcza imponujące efekty, opierając się na precyzyjnym odczycie wstępnie ustawionego zachowania światła.
Poniżej znajduje się typowy proces tworzenia projektu oświetlenia. Omówimy, skąd można pobrać odpowiednie dane fotometryczne, jak włączyć dane do modelu i jak zaprezentować wyniki.
1. POBIERANIE OBIEKTÓW DO PROJEKTU
3D Warehouse: ARCHLine.XP łączy się bezpośrednio z 3D Warehouse firmy Trimble, największą kolekcją obiektów 3D stworzonych przez użytkowników. Chociaż obiekty 3D Warehouse same w sobie nie mają właściwości BIM, możemy dodać te właściwości do obiektów później. Znajdź potrzebne obiekty i pobierz je bezpośrednio do swojego modelu.
3D Warehouse to świetne źródło elementów stworzonych przez użytkowników. Użyj filtrów, aby śledzić rozmiar pliku i liczbę powierzchni, aby nie uczynić modelu zbyt ciężkim.
BIMobject.com: ta biblioteka elementów BIM umożliwia pobieranie lamp od wielu producentów. Zazwyczaj oferuje ona obiekty w formatach Revit (RFA), SketchUp (SKP) lub IFC. Jeśli pracujesz z BIMobject.com (lub innych podobnych platform, na których można znaleźć elementy BIM), pobrane obiekty zachowają swoje parametry, w które wyposażyli je producenci. Należy zauważyć, że w przypadku rodzin Revit, ARCHLine.XP pomoże również usunąć niepotrzebne części obiektu, zachowując te najważniejsze i pozwalając nam na włączenie tych, których potrzebujesz.
Biblioteka BIMobject.com jest doskonałym źródłem rzeczywistych produktów. Możesz również filtrować elementy według producenta.
Strony internetowe producentów: inną opcją jest pobranie elementów BIM bezpośrednio ze strony internetowej producenta. W większości przypadków będą one oferować obiekty Revit lub 3D (na przykład pliki OBJ). ARCHLine.XP jest w stanie z powodzeniem zintegrować większość formatów plików z tych źródeł.
Większość znanych producentów udostępnia swoje produkty również w formie modeli 3D. Poszukaj potrzebnego elementu i pobierz go wraz z arkuszem danych technicznych.
2. ZARZĄDZANIE OBIEKTAMI
Parametry: możesz wprowadzić do lamp te parametry, które są Ci potrzebne.
(strumień świetlny, źródło światła, temperatura barwowa, wskaźnik odwzorowania kolorów, wskaźnik ochrony itp.) Zalecamy również dodanie parametru "url", aby móc zlokalizować kartę techniczną online na stronie producenta lub w folderze na naszym Dysku Google.
Konwertowanie obiektów na oprawy BIM: masz możliwość konwertowania prostych obiektów na oprawy BIM. Zasadniczo należy wybrać obiekt, kliknąć menu kontekstowe i wybrać "oświetlenie". Tutaj możesz wyznaczyć odpowiedni typ montażu, a gdy to zrobisz, ikona żarówki pojawi się na obiekcie i na jego miniaturze, wskazując, że obiekt jest teraz wyposażony w źródło światła.
Dane fotometryczne: można dołączyć dane fotometryczne do oprawy oświetleniowej za pomocą źródeł światła IES. ARCHLine.XP jest wyposażony w takie źródła światła, ale zawsze możesz dodać własne. Pamiętaj, że możliwe jest również "zagnieżdżanie" elementów, takich jak transformatory, sterowniki i inne komponenty. W tym celu należy utworzyć i włączyć je w trybie szkicowania programu, w którym obiekty mogą być modyfikowane.
Dodanie źródeł światła IES zapewnia bardziej realistyczne efekty świetlne.
Pozycjonowanie obiektów: podczas umieszczania obiektów (w naszym przypadku lamp) można je umieszczać dowolnie lub przypisywać je do innych elementów. W naszym przykładzie lampa jest przymocowana do sufitu podwieszanego, co ułatwia zarządzanie obiektami. ARCHLine.XP oferuje nam możliwość zagłębiania (lub zagnieżdżania) elementów w suficie podwieszanym. Po umieszczeniu elementów w ten sposób oprawa oświetleniowa będzie częścią sufitu podwieszanego, a także odziedziczy odpowiednie ustawienia warstwy.
3. WYMIANA DANYCH IFC
Jedną z mocnych stron pracy w środowisku BIM jest otwartość na inne platformy. Zobaczmy, jak informacje wpływają i wypływają z ARCHLine.XP
Import: ARCHLine.XP ułatwia importowanie plików IFC z dowolnej platformy BIM lub oprogramowania BIM. Dotknij ogromnych źródeł informacji, które są już dostępne w formacie pliku IFC: w naszym kontekście oznacza to, że możesz importować rzeczywiste produkty do naszego planu, oszczędzając w ten sposób czas modelowania. Ponadto w ten sposób można wprowadzić kompletne modele architektoniczne i skupić się na wnętrzu.
Zaimportowanie pliku architektonicznego pozwoli zaoszczędzić mnóstwo czasu na modelowanie.
Eksport: można również wyeksportować nasz model 3D za pośrednictwem IFC do różnych programów dostępnych na rynku, które posłużą do obliczeń oświetlenia. W tym przykładzie wybraliśmy Dialux. Widać, że kompatybilność pliku IFC jest pełna, struktura pliku, różne modele i wszystkie zintegrowane obiekty są zachowane. Nie trzeba ponownie włączać opraw oświetleniowych, wystarczy wykonać transkrypcję plików IES i ustalić miejsca obliczeń.
Żadne informacje nie zostaną utracone dzięki możliwościom formatu pliku IFC.
4. DOKUMENTACJA
Tworząc projekt oświetlenia, można korzystać z wielu programów, co nie jest zbyt efektywnym sposobem pracy. Dlatego ważne jest, aby ARCHLine.XP oferował kompletny pakiet rozwiązań, który zawiera modelowanie 3D, rysunki 2D, schematy elektryczne i rysunki, szczegóły konstrukcyjne, zarządzanie oświetleniem, moodboard, wszystko w jednym środowisku.
Oświetlenie: istnieje szeroki zakres opcji umieszczania lamp, świecących tekstów 3D, pasków LED. Można również ustalić rodzaj montażu i inne akcesoria oświetleniowe.
Plany oświetlenia: można tworzyć obwody elektryczne, przypisując odpowiednie przełączniki do lamp lub innych urządzeń elektrycznych. Pamiętaj, że jak zawsze, dobre zarządzanie warstwami jest kluczem do schludnie wyglądającego i zorganizowanego schematu elektrycznego. Kolejną mocną stroną zestawu narzędzi ARCHLine "Lighting plan" jest to, że śledzi on, które lampy i przełączniki są już w sieci, a które nie, aby zminimalizować błędy projektowe. Dodatkowym krokiem jest możliwość obliczenia szacunkowej mocy wbudowanej w pomieszczeniu.
Graficzne nadpisania i logiczna struktura lamp zapewnią czysty i zorganizowany plan oświetlenia.
Akcesoria elektryczne: możemy włączyć przełączniki i gniazda do naszego projektu. Określ symbol 2D dla swojego elementu i wyposaż akcesorium w cenne informacje, takie jak numer elementu, cena itp.
Adnotacje: umieszczając adnotacje, etykiety i teksty, możemy zintegrować dodatkowe informacje z naszym planem.
5. KORZYSTANIE Z PRZYBORNIKA MEP
ARCHLine.XP umożliwia wstępne wymiarowanie, lokalizację i układ prostych części MEP. W tym przykładzie używamy kreatora MEP do tworzenia sieci okablowania dla naszego projektu oświetlenia. Bierzemy pod uwagę modelowanie odcinków kabli, korytek i dołączanie złączy do naszych opraw oświetleniowych. Dzięki opcji "nadpisań graficznych" można rozróżnić różne instalacje i systemy za pomocą przypisanych kolorów.
Narzędzia MEP można wykorzystać do stworzenia planu okablowania dla naszych zewnętrznych źródeł światła.
6. WYMIAROWANIE I ZESTAWIENIA
ARCHLine.XP pozwala na wykonanie wszystkich pomiarów, wymiarowania i obliczeń elementów, które mamy w projekcie. Za pomocą narzędzia "Pomieszczenie" można dowiedzieć się, w której konkretnej przestrzeni znajduje się dana oprawa oświetleniowa. Oczywiście metoda ta wymaga od nas dobrego zarządzania zawartością projektu i odpowiedniego nazewnictwa jego elementów — na szczęście ARCHLine.XP oferuje narzędzia również do tych celów.
Kiedy skończymy, możemy zebrać wszystkie informacje do arkusza Excel, aby pomóc w zamówieniach na pożądane lampy.
7. WIZUALIZACJA PROJEKTU OŚWIETLENIA
Zobaczmy efekt końcowy! Jeśli chodzi o wizualizację architektoniczną, oprogramowanie do renderowania ARCHLine.XP LIVE daje nam świetne rezultaty. ARCHLine.XP LIVE odczytuje informacje fotometryczne, które zostały włączone do modelu, więc wszystkie światła będą dość realistyczne. Program oferuje nam również możliwość konfigurowania świateł, włączania i wyłączania świateł, tworzenia filmów 360 i wirtualnych wycieczek.
ARCHLine.XP LIVE w akcji, wizualizacja rzeczywistych lamp.
Dzięki ARCHLine.XP masz wszystkie komponenty potrzebne do realizacji projektów oświetleniowych.