POBIERZ DEMO

Kto w świecie architektury, budownictwa i konstrukcji nie słyszał o BIM? Jest to modne hasło od kilku lat i jest obecnie niezbędne w prawie wszystkich projektach.

Energooszczędna renowacja jest kluczową kwestią w naszym społeczeństwie, obejmującą kwestie środowiskowe, ekonomiczne i społeczne. Pojawiają się nowe wymagania dotyczące istniejących, starszych budynków, a także nowszych konstrukcji. Można śmiało powiedzieć, że wyzwania związane z transformacją energetyczną miały znaczący wpływ na sektor budowlany. BIM, czyli Building Information Modeling (modelowanie informacji o budynku), wydaje się być czynnikiem przejściowym, który może sprostać zarówno wymaganiom współpracy, jak i wyzwaniom związanym z renowacją energetyczną, ale jakie połączenie możemy stworzyć między tymi dwoma koncepcjami? Jakie narzędzia są dostępne, aby stworzyć projekt renowacji energetycznej połączony z metodą BIM?

BIM: Modelowanie informacji o budynku, metoda współpracy

"Modelowanie informacji o budynku" obejmuje cały cykl życia konstrukcji, projektu. Śledzi wszystkie fazy od budowy do rozbiórki i wpływa na cały sektor budowlany, w tym budynki publiczne i inżynierię lądową.

W jaki sposób wykorzystanie BIM pojawia się w projekcie renowacji lub remontu?

Ostatecznym celem BIM jest umożliwienie wszystkim uczestnikom projektu budowlanego współpracy i łączenia jego elementów. Za pomocą cyfrowego modelu 3D można udostępniać wszystkie podstawowe dane projektu (materiały, systemy konstrukcyjne, koszty itp.). Jest to sposób na włączenie wszystkich dyscyplin, a tym samym oszczędność czasu i ułatwienie podejmowania decyzji, zwłaszcza przy wyborze metod izolacji termicznej.

Cyfrowy model makiety to w rzeczywistości świetny sposób na koordynację projektu. Przechowuje ważne informacje o budynku. Biura projektowe i architekci mogą dzięki temu zagłębić się w szczegóły i doprecyzować wyniki.

Standardy energetyczne, które należy wziąć pod uwagę

BIM odgrywa kluczową rolę w projektach zrównoważonego rozwoju. Umożliwia wizualizację i symulację budynków spełniających określone wymagania. Na przykład, specjaliści budowlani mogą wykorzystać cyfrowy model 3D "BIM" do identyfikacji elementów zużywających energię w budynku.

ARCHLine.XP: Rozwiązanie modelu cyfrowego, które można zintegrować z renowacją energetyczną

ARCHLine.XP to oprogramowanie architektoniczne, które umożliwia współpracę wokół modelu BIM. Chociaż moduł analizy termicznej nie jest ściśle zintegrowany, oprogramowanie pozwala projektantom i architektom na uwzględnienie wielu parametrów termicznych (gęstość, przewodność, przepuszczalność itp.) w materiałach użytych w projekcie. Te cenne informacje są zintegrowane z modelem IFC, a następnie mogą być analizowane w różnych rozwiązaniach programowych. Weźmy na przykład oprogramowanie Climawin lub BBS, które specjalizuje się w dziedzinie termiki.

Model IFC utworzony za pomocą ARCHLine umożliwia wymianę wszystkich niezbędnych informacji bez najmniejszej utraty danych. Przydatne informacje są zintegrowane z obiektami parametrycznymi, a BET pracujący nad projektem mogą wywołać model ARCHLine BIM, aby w pełni go wykorzystać i przeanalizować niezależnie od używanego oprogramowania.

Model cyfrowy w służbie agencji przebudowy

Podsumowując, podczas renowacji, gdzie efektywność energetyczna ma fundamentalne znaczenie, modelowanie BIM jest niezbędne. Niezależnie od fazy prac, przewidywanie izolacji i planowanie kosztów z wyprzedzeniem pozwala zaoszczędzić cenny czas. Ponadto narzędzie BIM, takie jak ARCHLine, umożliwia sprawdzenie wszystkich elementów projektu dzięki utworzonemu modelowi cyfrowemu.

Rozwijanie możliwości BIM pozostaje wyzwaniem i ważnym tematem. Wysoki koszt niektórych rozwiązań jest często przeszkodą dla małych i średnich przedsiębiorstw. ARCHLine jest zatem opłacalną i równie wysokiej jakości alternatywą dla wdrożenia modelu.

TMSYS Sp. z o.o.

Oficjalny dystrybutor oprogramowania 
Archline w Polsce

ul. Ciepłownicza 23, 31-574 Kraków
wnetrza@archline-polska.pl
Dział handlowy 
Wnętrza
695 446 227
BIM
513 504 612
Pomoc techniczna
12 419 80 21
pomoc@tmsys.pl
POLECAMY RÓWNIEŻ
crossmenu
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram