Korzyści BIM w codziennym projektowaniu

Niezależnie od wielkości budynku podczas jego budowy musi ze sobą współpracować kilku petentów. Wannes Malaise jest belgijskim projektantem, który postanowił opowiedzieć o swoich doświadczeniach związanych z wykorzystaniem wymiany danych BIM w zarządzaniu projektem i o tym, w jaki sposób ułatwia ona komunikację z innymi uczestnikami procesu projektowania.
O TYM, CZYM SIĘ ZAJMUJĘ
Jestem projektantem i wykonuję różnorodne projekty – domy jednorodzinne, hale, projekty rurociągów itd. Najtrudniejsza część mojej pracy wynika z faktu, że przepisy w Belgii, gdzie mieszkam i pracuję, są dość surowe. W rezultacie istnieje wiele informacji, które muszę zawrzeć w mojej dokumentacji. W zasadzie nie tylko tworzę dokumentację, ale jestem także odpowiedzialny za dodawanie odpowiednich informacji do moich rysunków. To jeden z powodów, który sprawił, że zainteresowałem się programem ARCHLine.XP – gdyż chciałem móc wykonywać wszystkie czynności projektowe (rysowanie CAD, modelowanie 3D, tworzenie zestawień) w jednym środowisku.
Inwentaryzacja – Z lewej strony widoczna jest faza istniejącego budynku, z prawej strony faza nowej konstrukcji.
O BUDYNKU
Budynek znajduje się pod adresem Transvaalstraat 45, Kontich, Belgia, niedaleko Antwerpii. Został zakupiony przez inwestora Franka Van Ascha, wykonawcę, który odnawia stare i buduje nowe domy – www.meva-bouw.be.
W budynku zachowano elewację i dach, ponieważ były w ogólnie dobrym stanie. Wokół tych części zaprojektowano cały budynek. Fasada nie jest prosta, podobnie jak sam budynek, co bardzo utrudniło projekt.
Frank ma fantastyczną wiedze na temat budowania i konstruowania – świetnym pomysłem było dodane przeszklonego patio, które wnosi do pomieszczeń światło i powietrze. Jednak utrudniło to również proces budowy i projektowania, ponieważ wszystko musiało być dobrze zaizolowane.
PRZED
ROZBIÓRKA
BUDOWA
RENDERY
IMPLEMENTACJA BIM
Frank współpracuje z wieloma osobami i chciał spróbować wykonać ten budynek w technologii BIM, aby sprawdzić, czy może to pomóc w procesie budowy i wymiany danych. Sam rozpocząłem proces projektowania tworząc pliki .dxf, które zostały wczytane do ARCHLine.XP.
Następnie architekt wykonał na tej podstawie model (stan istniejący). Frank wykonał większość projektu inwentaryzacji, otwierając otrzymany model stanu istniejącego w ARCHLine.XP. Model trafił następnie do inżyniera, który przyjrzał się wartościom parametrów kluczowych elementów konstrukcji. Później model trafił do firmy produkującej okna.
Kuchnia została zaprojektowana zgodnie z planem, który dostałem od Franka, a model BIM wysłany do twórców kuchni. W ten sposób każdy podmiot miał dostęp do potrzebnych informacji.
Zaletą jest to, że dzięki modelowaniu BIM można cały czas podglądać proces tworzenia. Możesz uniknąć błędów i pozwolić klientowi zobaczyć model 3D. Bezpośrednich zmian można również dokonać przed rozpoczęciem budowy. W przypadku planów 2D, nie sposób w pełni kontrolować wysokości oraz interakcji między elementami, a dzięki modelowi 3D konstruktorzy mogą znacznie lepiej zrozumieć projekt. Korzystanie z BIM jest korzystne, nawet w przypadku projektów tej wielkości.
POBIERZ PROJEKT
Opisywany projekt można pobrać tutaj: https://www.archlinexp.com/projects/architecture/terraced-house-bim-model
Survey, article:
Wannes Malaise
Ornata Design
Pastorijveld 26
2180 Ekeren, Belgium
www.ornata.be
Design:
Frank Van Asch
Groep Matthys
Potaardstraat 74 Unit 18
2845 Niel, Belgium
www.meva-bouw.be